Nagradzanie w e-learningu.

Nagradzanie to jedna z popularniejszych metod motywowania.
Pozytywne wzmocnienie to temat wracający za każdym razem, gdy wspominamy o nauce. Nagroda to również jeden z ważniejszych czynników grywalizacji. Jak podczas wdrażania Moodle™ można skutecznie wykorzystać ten mechanizm?

 

Na początek wyjaśnijmy sobie, dlaczego nagrody są skuteczniejsze niż kary. Posłużymy się tutaj przykładem ze szwedzkiego miasta, które miało problem z piratami drogowymi. Kierowcy notorycznie łamali ograniczenia prędkości, a władze zaczęły załamywać ręce. Radary i  kontrole prędkości nic nie dawały. Kierowcy płacili mandaty, a  niezadowolenie obydwu stron rosło.

Wtedy ktoś wpadł na innowacyjny pomysł. Wprowadzono nagrody! Oczywiście rezygnacja z kary finansowej byłaby kompletną bzdurą. Radary oprócz kontrolowania pojazdów przekraczających prędkość, rejestrowały również te jadące zgodnie z prawem. Jeżeli kierowca został złapany na łamaniu przepisów – płacił karę. Jeżeli jechał prawidłowo zyskiwał bonusy, rabaty i inne drobne nagrody.
Nagrody finansowane były z funduszu pozyskiwanego z mandatów. Czy kierowcy wciągnęli się w grę? Oczywiście! Wystarczyły jedynie trzy dni, a blisko 25 tysięcy kierowców jeździło prawidłowo.
Myślę, że przytoczony przykład jest przekonujący i bardzo dobrze pokazuje to, jak wielką siłę ma mechanizm nagradzania.

Skoro już wiemy że warto mechanizm stosować, to jak do tego ma się grywalizacja, wdrożenie Moodle™ i elearning? Już tłumaczymy.
Trudno, żeby po ukończeniu kursu nasz użytkownik dostawał pocztą cukierek lub tablet z szybkim Internetem. Z punktu widzenia  finansowego, byłoby to trudne do zrealizowania. Ale! Przecież nie tylko w taki sposób możemy nagradzać. W Moodle™ mamy szereg różnych opcji pozwalających na nagradzanie w e-learningu. Przykłady?
Zbieranie odznak, odblokowujące się zasoby lub aktywności i wiele innych. Wystarczy do sprawy podejść kreatywnie.

Nagradzanie w e-learningu – Case Study

Zdając aktywność „A” na określoną ilość punktów, użytkownik zyskuje dostęp do śmiesznej minigry. Dodatkowo, za zgromadzenie x liczby punktów z całego kursu, odblokowuje się dostęp do dodatkowej przydatnej wiedzy. Żeby tego było mało, warto dodać możliwość wzbogacania swojego profilu o bonusy. Oczywiście tu znowu formą ‘zapłaty’ będzie poświęcony kursowi czas.
Klasyką będą też oczywiście odznaki przyznawane po zdobyciu danej aktywności, oraz wartościowy imienny certyfikat generowany automatycznie po zdaniu egzaminu końcowego.

Miłego kreowania grywalizacyjnej e-learningowej rzeczywistości!

Nagradzanie w e-learningu