Moodle™ nowości w e-learningu

W ostatnich dniach maja światło dzienne ujrzał najnowszy Moodle™ w wersji 3.1. Nowością w świecie e-learningu opartym o Moodle™ jest
również najnowsza wersja Moodle™ Mobile dostępna w wersji 3.1. Co ciekawego w nowościach? Już opowiadamy!

Moodle™ 3.1

Od 23 maja możemy testować i używać najnowszej wersji Moodla™. Około listopada/grudnia ma zostać opublikowana wersja 3.2, by planowo w maju przyszłego roku dostępna była wersja 3.3. Wymagania systemu, które musimy spełnić aby móc cieszyć się nowością to: PHP 5.4.4, MySQL 5.5.31.

W wersji 3.1 możemy znaleźć kilka przydatnych nowości.

  • Administratorzy mogą utworzyć plan uczenia przeznaczony dla indywidualnych uczniów lub grup studentów.
  • Ułatwiono edycję sekcji i nazw w kursie.
  • Zmieniono miejsce, gdzie jest możliwość wysyłania wiadomości. Teraz to proste rozwiązanie. Wystarczy kliknąć w przycisk koło zdjęcia.
  • Wprowadzono globalne wyszukiwanie w kursach po słowach kluczowych.
  • Możliwość przypinania ważniejszych postów na forum.
  • Wszystkie usunięte kursy, można teraz przywrócić korzystając z funkcji kosza.

O wszystkich nowościach w wersji 3.1 można poczytać na stronie moodle.org (https://docs.moodle.org/dev/Moodle_3.1_release_notes)

Moodle™ Mobile 3.1

To najnowsza wersja systemu e-learningowego dostępna na telefony komórkowe. Aplikacja dostępna jest dla smartfonów funkcjonujących na systemach Android oraz iOS. Użytkownicy zyskali możliwość rozwiązywania quizów. Nowością jest również możliwość rozwiązywania moodlowych testów w trybie offline. Zadbano również o nauczycieli umożliwiając im przeglądanie kompetencji swoich studentów za pomocą smartfonów.
Ponad to najnowsza wersja umożliwia odtwarzanie filmów oraz innych treści multimedialnych, co wcześniej w aplikacji nie było możliwe. Aktualizacja ukazała się dzień po opublikowaniu wersji Moodle™ 3.1. Bardzo cieszy nas fakt, że mobile learning rozwija się tak dynamicznie.