Quizy, pytania, ćwiczenia – czyli jak sprawdzić wiedzę za pomocą Moodle™

 

O tym, że istnieje wiele różnych dodatków do Moodle™ w postaci wtyczek, pisaliśmy już wiele razy. Dobrze jest znać je, gdyż mogą być bardzo pomocne w tworzeniu nowych kursów. Czasami standardowe pytania jednokrotnego i wielokrotnego wyboru to stanowczo zbyt mało, zwłaszcza gdy chcemy sprawdzić specjalistyczną wiedzę z jakiejś dziedziny. Jak sobie z tym poradzić? Pisać nowe rodzaje pytań i dodawać do swojego Moodle™? Można i tak, ale jest prostsze rozwiązanie – wejść na stronę: Moodle.org i poszukać nowych rodzajów zadań.

Dzisiaj w telegraficznym skrócie opowiemy o tym, jakie ciekawe rodzaje quizów możecie znaleźć na stronie. Jak sprawdzić wiedzę za pomocą Moodle™? Zaczynajmy!

1. Drag and drop on to image – czyli popularne przeciągnij i upuść. Można wykorzystać do uzupełniania schematu, podpisywania zdjęcia. Ogranicza tylko wyobraźnia.
2. Drag and drop into text – czyli uzupełnianie luk w tekście wybranymi pojęciami. Przydatne na przykład przy nauce gramatyki. 
3. Ordering – czyli układanie według kolejności. Do zastosowania np. w zadaniu polegającym na chronologicznym ułożeniu wydarzeń.
4. Drag and drop markers – kolejne narzędzie służące do podpisywania schematów.
5. Formulas question type – lista rozwijana. Urozmaicenie dla uzupełniania luk tekstem. 
6. PoodLL Recording – nagrywanie odpowiedzi dźwiękowej. Nie chcesz czytać wypowiedzi kursantów? A może chcesz sprawdzić wymowę słówek? PoodLL Recording – to coś, co powinieneś poznać.
7. Concept Map Question Type – narzędzie pomocne w budowaniu schematów i diagramów. Przydatne w zadaniu polegającym na przykład na pokazaniu drzewa genealogicznego. 
8. Java Molecular Editor – gratka dla chemików. Wtyczka umożliwia tworzenie chemicznych wzorów strukturalnych.
9. Multinumerical – coś dla umysłów ścisłych, zwłaszcza dla matematyków. Narzędzie idealne do tworzenia zadań matematycznych.
10. Music Theory – dla muzyków też coś się znajdzie. Świetne rozwiązanie dla sprawdzanie umiejętności zapisywania muzyki w nutach.

To tylko 10 z ponad 50 różnych typów zadań, które możecie znaleźć na Moodle.org. Nie jest problemem też ich angielska wersja – bez problemu w administracji Moodle™ można przecież zmienić wersję językową. Nic tylko korzystać i tworzyć coraz to nowsze, bardziej pomysłowe i ciekawe quizy dla swoich kursantów!