Moodle™ w szkoleniu BHP

 

Według Admin MCz.  

 

Każdy pracodawca ma obowiązek przeszkolić swoich pracowników z zakresu BHP. Zadanie to jest dość czasochłonne, wymagające elastycznego czasu, fachowej wiedzy i często (zwłaszcza w przypadku dużych firm) dużego nakładu finansowego. Jak wiadomo szkolenie szkoleniu nie jest równe. Czasami są to trwające całymi godzinami wykłady, czasami szybka pogadanka i podpisanie niezbędnych formalności. Czy tak to musi zawsze wyglądać? NIE! Wdrożona platforma Moodle™ z fachowym szkoleniem BHP jest rozwiązaniem wielu problemów.

Kursy oparte o Moodle™ są o różnorodnej tematyce. Dlatego też odpowiednio skonfigurowany, wyposażony w pluginy Moodle™, jest bardzo dobrym pomysłem na przeprowadzanie szkoleń z zakresu BHP. O czym powinno się pamiętać wdrażając platformę e-learning?
1.Przydatne będzie poświadczenie odbycia szkolenia. Tu z pomocą przychodzi wtyczka z certyfikatem, który dostępny będzie dopiero po przejściu całego kursu i po pozytywnym zaliczeniu testu. Oczywiście certyfikat powinien być imienny oraz posiadać cechy uniemożliwiające łatwe sfałszowanie dokumentu.
2.Quiz sprawdzający zdobytą wiedze podczas szkolenia BHP. Pytania utrwalą zdobytą wiedzę. Dzięki prostemu quizowi pracodawca może również zobaczyć poziom wiedzy z danego zakresu swoich pracowników.
3.Merytoryka to jeden z trudniejszych elementów organizacji kursu. Z pomocą może przyjść ekspert z dziedziny Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Odpowiednio zredagowany materiał wystarczy umieścić w paczkach SCORM, lub bezpośrednio za pomocą aktywności i zasobów Moodle™ (np. książka, lekcja, etykieta itp.).

Organizacja e-learningowego kursu BHP nie wydaje się zbytnio skomplikowana. Odrobina chęci oraz eksperckiej wiedzy z zakresu BHP oraz LMS Moodle™ pozwoli na zorganizowanie szkolenia. Taka forma niesie za sobą wiele plusów takich jak obniżenie kosztów, elastyczniejsze godziny szkolenia oraz łatwa dostępność dla wszystkich pracowników. 

A Ty jak odbywasz obowiązkowe szkolenia BHP? Może pora na e-learning oparty o Moodle™