Moodle™ 3.9 już w czerwcu 2020 roku

Od czasu premiery Moodle™ 3.8 minęło 5 miesięcy, a z horyzontu wyłania się wersja Moodle™ 3.9, która zgodnie z Roadmap’em na stronie Moodle™ zostanie opublikowana 8 czerwca 2020 r. przed tym jednak już za niespełna 3 tygodnie, dokładnie 4 maja nastąpi tzw. ,,Zamrożenie kodu” czyli żadne nowe funkcjonalności nie będą dopisywane przed datą wydania, a następnie od 11 maja zacznie się okres testów jakości Moodle™ 3.9. Co na dzień dzisiejszy wiemy czerwcowym wydaniu Moodle™ 3.9? Jakie zmiany nas czekają? Zapraszam do poniższego przeglądu.

  1. Tworzenie treści w H5P
  2. Nowy wygląd okna wyboru aktywności
  3. Ulepszona integracja z Safe Exam Browser
  4. Ulepszone filtrowanie uczestników
  5. MoodleNet
  6. Ulepszona dostępność
  7. Podsumowanie

Tworzenie treści H5P w Moodle™ 3.9

Widok Moodle z aktywnościami H5P

Najciekawszą nowością możne być wbudowane narzędzie do tworzenia aktywności H5P. Do tej pory, aby było to możliwe należało użyć wtyczki aktywności Interactive Content – H5P, teraz jednak projekt H5P mocno współpracuje z Moodle™, abym ich rozwiązanie było integralną częścią LMSa. Zapoczątkowało się to od wersji Moodle™ 3.8 gdzie już domyślnie w edytorze Atto otrzymaliśmy możliwość osadzania linków z aktywnościami zbudowanymi w tym narzędziu, o czym pisaliśmy wraz z artykułem na temat nowości w Moodle™ w wersji 3.8.

Nowy wygląd okna wyboru aktywności w Moodle™ 3.9

Nowe okno wyboru aktywności w Moodle 3.9

Nowego, współczesnego wyglądu doczeka się okno wyboru aktywności w kursie. Okno może spodobać się tym autorom kursów którzy mają na swojej platformie zainstalowane dość sporo wtyczek aktywności. Nowe okno bowiem zostało zaopatrzone w wyszukiwarkę oraz możliwość oznaczania gwiazdka naszych np. ulubionych aktywności. W wyniku czego oznaczone aktywności trafią do osobnej zakładki ,,Oznaczone gwiazdką”.

Ulepszona integracja z Safe Exam Browser

Safe Exam Browser to narzędzie, to w sumie specjalna wersja przeglądarki która ma pomóc “pracować nad uczciwością studentów”. Przeglądarka działa tak tak, aby jak w największym stopniu uniemożliwić próby oszustwa. W nowej wersji Moodle™ 3.9 ujrzymy jej poprawioną integrację z platformą Moodle™, a konkretnie z aktywnością quiz. Więcej na temat tego narzędzia możecie przeczytać na stronie dokumentacji.

Ulepszone filtrowanie uczestników

Strona uczestników w kursie zostanie wzbogacona o lepsze filtry w tym o możliwość łączenia kilku filtrów dla uzyskania precyzyjniejszych wyników. Niestety na razie nie wiemy jak w związku z tym zmieni się zakładka uczestników, ani jakie nowe filtry zostaną dodane.

MoodleNet w Moodle™ 3.9

Integracja z nowym MoodleNet
Źródło: new.moodle.net

Już 25 lipca 2019 r. Moodle™ pisało o zmianach w ich usłudze moodle.net, dość poważnych zmianach łączących się z zamknięcie starego serwisu i otwarciem nowego. W nowej wersji Moodle™ 3.9 w związku z tym mamy otrzymać lepszą integrację z ich odświeżoną usługą.

Ulepszona dostępność

Bez wątpienia temat dostępności jest coraz bardziej popularnym tematem dla programistów. Z tego powodu nowa wersja Moodle™ 3.9 ma zawierać kolejny pakiet poprawek ułatwiający korzystanie z platformy osobą niepełnosprawnym. Choć na ten moment nie możemy powiedzieć czy coś więcej ujrzymy w ramach dostępności.

Podsumowanie

Podsumowując to na razie tyle z informacji które krążą po społeczności moodle.org, na dalsze przyjdzie nam poczekać do daty wydania. Twórcy zapewne wydadzą serie filmów omawiające nowości, które udało się wprowadzić w wersji 3.9 podobnie jak to miało miejsce z poprzednimi wydaniami. Z pewnością jak to nastąpi niezwłocznie się z tym wami podzielimy!

W dniu wydania wersji Moodle™ 3.9 możesz ją pobrać za darmo z zakładki download na stronie producenta:
Pobierz Moodle™ 3.9