Moodle 3.9 już w czerwcu 2020 roku

Od czasu premiery Moodle 3.8 minęło 5 miesięcy, a z horyzontu wyłania się wersja Moodle 3.9, która zgodnie z Roadmap’em na stronie Moodle zostanie opublikowana 8 czerwca 2020 r. przed tym jednak już za niespełna 3 tygodnie, dokładnie 4 maja nastąpi tzw. ,,Zamrożenie kodu” czyli żadne nowe funkcjonalności nie będą dopisywane przed datą wydania, a następnie od 11 maja zacznie się okres testów jakości Moodle 3.9. Co na dzień dzisiejszy wiemy czerwcowym wydaniu Moodle 3.9? Jakie zmiany nas czekają? Zapraszam do poniższego przeglądu.

  1. Tworzenie treści w H5P
  2. Nowy wygląd okna wyboru aktywności
  3. Ulepszona integracja z Safe Exam Browser
  4. Ulepszone filtrowanie uczestników
  5. MoodleNet
  6. Ulepszona dostępność
  7. Podsumowanie

Tworzenie treści H5P w Moodle 3.9

Widok Moodle z aktywnościami H5P

Najciekawszą nowością możne być wbudowane narzędzie do tworzenia aktywności H5P. Do tej pory, aby było to możliwe należało użyć wtyczki aktywności Interactive Content – H5P, teraz jednak projekt H5P mocno współpracuje z Moodle, abym ich rozwiązanie było integralną częścią LMSa. Zapoczątkowało się to od wersji Moodle 3.8 gdzie już domyślnie w edytorze Atto otrzymaliśmy możliwość osadzania linków z aktywnościami zbudowanymi w tym narzędziu, o czym pisaliśmy wraz z artykułem na temat nowości w Moodle w wersji 3.8.

Nowy wygląd okna wyboru aktywności w Moodle 3.9

Nowe okno wyboru aktywności w Moodle 3.9

Nowego, współczesnego wyglądu doczeka się okno wyboru aktywności w kursie. Okno może spodobać się tym autorom kursów którzy mają na swojej platformie zainstalowane dość sporo wtyczek aktywności. Nowe okno bowiem zostało zaopatrzone w wyszukiwarkę oraz możliwość oznaczania gwiazdka naszych np. ulubionych aktywności. W wyniku czego oznaczone aktywności trafią do osobnej zakładki ,,Oznaczone gwiazdką”.

Ulepszona integracja z Safe Exam Browser

Safe Exam Browser to narzędzie, to w sumie specjalna wersja przeglądarki która ma pomóc “pracować nad uczciwością studentów”. Przeglądarka działa tak tak, aby jak w największym stopniu uniemożliwić próby oszustwa. W nowej wersji Moodle 3.9 ujrzymy jej poprawioną integrację z platformą Moodle, a konkretnie z aktywnością quiz. Więcej na temat tego narzędzia możecie przeczytać na stronie dokumentacji.

Ulepszone filtrowanie uczestników

Strona uczestników w kursie zostanie wzbogacona o lepsze filtry w tym o możliwość łączenia kilku filtrów dla uzyskania precyzyjniejszych wyników. Niestety na razie nie wiemy jak w związku z tym zmieni się zakładka uczestników, ani jakie nowe filtry zostaną dodane.

MoodleNet w Moodle 3.9

Integracja z nowym MoodleNet
Źródło: new.moodle.net

Już 25 lipca 2019 r. Moodle pisało o zmianach w ich usłudze moodle.net, dość poważnych zmianach łączących się z zamknięcie starego serwisu i otwarciem nowego. W nowej wersji Moodle 3.9 w związku z tym mamy otrzymać lepszą integrację z ich odświeżoną usługą.

Ulepszona dostępność

Bez wątpienia temat dostępności jest coraz bardziej popularnym tematem dla programistów. Z tego powodu nowa wersja Moodle 3.9 ma zawierać kolejny pakiet poprawek ułatwiający korzystanie z platformy osobą niepełnosprawnym. Choć na ten moment nie możemy powiedzieć czy coś więcej ujrzymy w ramach dostępności.

Podsumowanie

Podsumowując to na razie tyle z informacji które krążą po społeczności moodle.org, na dalsze przyjdzie nam poczekać do daty wydania. Twórcy zapewne wydadzą serie filmów omawiające nowości, które udało się wprowadzić w wersji 3.9 podobnie jak to miało miejsce z poprzednimi wydaniami. Z pewnością jak to nastąpi niezwłocznie się z tym wami podzielimy!

W dniu wydania wersji Moodle 3.9 możesz ją pobrać za darmo z zakładki download na stronie producenta:
Pobierz Moodle 3.9