Egzaminy online – Jak je zabezpieczyć? Moodle™ 3.9 i SEB

Egzaminy i sprawdziany odbywające się na komputerze np. w sali informatycznej zawsze trochę kuszą egzaminowanych możliwością nierzetelnego podejścia do niego. Przecież tuż obok platformy Moodle™ z egzaminem mogą otworzyć Google i poznać odpowiedź na frustrujące pytanie. Mogą też chcieć w jakieś formie utrwalenia pytań dla następnych przystępujących. Choć organ nadzorujący w postaci nauczyciela poruszającego się po sali może utrudnić tą praktykę to nie zawsze zostaną wyłapane wszystkie sztuczki. Jak zabezpieczyć egzaminy i sprawdziany wiedzy online? Samo stanowisko egzaminacyjne w postaci komputera jest słabym punktem. Na czas egzaminu należałoby je ograniczyć tylko do funkcji niezbędnych do egzaminu. Ale jak? Tutaj warto spojrzeć na przeglądarkę o nazwie Safe Exam Browser.

  1. Co to jest Safe Exam Browser?
  2. Jak Moodle™ działa z SEB?
  3. Czy SEB zabezpieczy egzaminy zdalnie przeprowadzane w domu?
  4. Podsumowanie

Co to jest Safe Exam Browser?

Safe Exam Browser (SEB) to open sourcowa przeglądarka internetowa z funkcją blokady, która umożliwia ograniczanie dostępu do zewnętrznych stron internetowych, funkcji systemu i innych aplikacji, gdy np. uczeń przystępuje do egzaminu online na platformie Moodle™. SEB wspiera nauczycieli zmieniając komputer w bezpieczną stację egzaminacyjną. Z tego powodu SEB jest stosowany w wielu instytucjach edukacyjnych (uniwersytety, szkoły, praktyki zawodowe). Głównie w połączeniu z nadzorem osoby fizycznej w celu zapewnienia wysokiego bezpieczeństwa środowiska egzaminacyjnego.

Jak Moodle™ działa z SEB?

Tu warto spojrzeć na niedawno wydany Moodle™ 3.9 w którym nastąpiła lepsza integracja samego Moodle™ z SEB. Pisaliśmy o tym w ramach artykułu Moodle™ 3.9 już w czerwcu 2020 roku. Teraz SEB jest domyślnie dostępny w ustawieniach aktywności quizu. Umożliwia to łatwe skonfigurowanie kontrolowanego środowiska do rozwiązywania quizów.
Jak czytamy na moodle.com w tym:

  • Umożliwienie ograniczenia dostępu do quizu tylko po przez SEB.
  • Zapobieganie zamknięciu SEB do czasu przesłania testu.
  • Wyłączenie możliwości przełączania się na inne aplikacje, jednocześnie zezwalając na korzystanie tylko z określonych aplikacji (na przykład zezwalając na korzystanie z aplikacji Kalkulator podczas sprawdzianu z matematyki).
  • Określanie, które witryny lub zasoby (online) mają być dostępne podczas egzaminu.

Konfiguracja Safe Exam Browser oferuje dziesiątki ustawień co może osoby świeże w temacie trochę odstraszyć. W Moodle™ 3.9 wydawca ułatwił proces konfiguracji dodając administratorom platformy możliwość tworzenia szablonów konfiguracji SEB z których następnie prowadzący może skorzystać w swoich quizach.

Zachęcamy również do zapoznania się z filmem przedstawiającym Safe Exam Browser w Moodle 3.9 na kanale YouTube Moodle™:

Czy SEB zabezpieczy egzaminy i sprawdziany online w domu?

Tutaj należy podkreślić że SEB jest bardziej skierowany na użycie w salach egzaminacyjnych (kontrolowanym środowisku przez egzaminatora jak wspomniałem w części czym jest SEB) niż coś co zabezpieczy egzaminy przeprowadzane zdalnie. Tu nie sprawdzimy czy w trakcie egzaminu egzaminowany nie korzysta z innego urządzenia. Również nie sprawdzimy czy zza ekranu nie pomaga mu inna osoba.

Egzaminy online – podsumowanie

Jeśli dręczyła cię myśl że twoje egzaminy online rozwiązywane w sali nawet pod twoim nadzorem będą nierzetelnie to rozważ użycie SEB. W ten sposób zmniejszysz łatwość nieuczciwych praktyk. Poproś administratora platformy o skonfigurowanie tobie przydatnych szablonów konfiguracyjnych SEB. Alternatywnie poświęć chwile na samodzielne przeanalizowanie możliwości Safe Exam Browser i ocenę czy to narzędzie jest dla ciebie.